Premiera pierwszej polskiej biografii Stanisława Lema

„Lem. Życie nie z tej ziemi” to tytuł pierwszej biografii Stanisława Lema, autorstwa Wojciecha Orlińskiego. Publikacja Wydawnictwa Czarne i Agory spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem czytelników i krytyków.

„Świetna książka! Dowiedziałem się z niej wielu rzeczy o… własnym Ojcu” – mówi o książce Tomasz Lem. Mowa o nowej biografii największego z polskich pisarzy science-fiction, Stanisława Lema. Jej napisania podjął się Wojciech Orliński, mający już na koncie encyklopedyczny przewodnik „Co to są sepulki? Wszystko o Lemie” czy scenariusz do dokumentalnego filmu „Autor Solaris”. To z jego inicjatywy Agora zaczęła wydawać kolekcję dzieł Lema. Książka miała swą premierę 2 sierpnia. W oficjalnym opisie czytamy:

Lem. Życie nie z tej ziemi to pierwsza w Polsce biografia autora Cyberiady. Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Orliński wyjaśnia duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza. Jak Lem przeżył Holokaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm?  Dlaczego w 1945 roku porzucił intratną karierę spawacza? Jak się nauczył czytać po angielsku?  Co sobie kupił za honorarium z Obłoku Magellana? O co chodziło w Solaris i dlaczego Andrzej Wajda w końcu jednak nie nakręcił ekranizacji? Jak korespondencyjna przyjaźń z Philipem K. Dickiem przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI? Co łączyło Lema z Karolem Wojtyłą? Czym się różniły pierwotne wersje Fiaska, Głosu Pana i Kataru od tego, co Lem ostatecznie wysłał wydawcy? Na czym polegała współpraca Lema z opozycją demokratyczną? Jaką tajemnicę skrywa szopa na zapleczu domu pisarza? Gdzie i kiedy Lem spróbował narkotyków i jakie miał przy tym doznania? Ile waży jamnik rubensowski? Jak w PRL wyglądał zakup samochodu, domu, „New York Timesa”, wejściówki na Kasprowy Wierch, stacyjki do fiata czy marcepanowego batonika? I co to właściwie jest sztamajza?