Nowoczesne filtry fotograficzne stawiają na wytrzymałość

Filtry fotograficzne mocowane przed przednią soczewką obiektywu aparatu są chętnie wykorzystywane przez fotografów nie tylko do uzyskania dodatkowych efektów na zdjęciach, lecz także do ochrony samego obiektywu przed uszkodzeniem. Do tej pory problemem była jednak niska trwałość samych filtrów, które często pękają, kruszą się czy ulegają zarysowaniu. Nowe filtry fotograficzne są jednak znacznie bardziej odporne na uszkodzenia.

Popularnym materiałem do produkcji filtrów pozostaje nadal szkło, odpowiednio wzmacniane podczas produkcji. Stosowane w nowych filtrach szkło ceramiczne powstaje dzięki częściowemu krystalizowaniu jego powierzchni poprzez obróbkę cieplną materiału. Początkowo, z powodu wysokich kosztów, ten typ szkła stosowany był jedynie w zwierciadłach teleskopowych. Dopiero później szkło ceramiczne stało się m.in. elementem gospodarstwa domowego w postaci blatów kuchenek elektronicznych czy naczyń żaroodpornych.

Pancerne filtry, jak przyjęło się je nazywać, są wykonane z praktycznie tych samych materiałów, które występują w lotnictwie czy wręcz promach kosmicznych. To specjalne szkło, które wytrzymuje naprawdę olbrzymie naprężenia. Filtry są wykonane ze szkła, które jest odporne na ukruszenia, które jest bardzo wytrzymałe i jednocześnie elastyczne, w przypadku uderzenia filtr się odkształci, natomiast nie pęknie ani się nie zarysuje – deklaruje ekspert.

Najbardziej uniwersalny filtr fotograficzny to filtr odcinający promienie UV, nie jest już tak naprawdę potrzebny przy fotografii cyfrowej, ale nadal często wykorzystywany przez fotografów jako podstawowa ochrona szkła obiektywu. Sprawdza się jako dodatkowa osłona przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami, urazami mechanicznymi czy nawet bryzgami wody deszczowej lub morskiej, mogącej uszkodzić delikatne powłoki przedniej soczewki obiektywu.

Na rynku dostępne są także filtry kwadratowe, które montuję się na dodatkowym uchwycie przed obiektywem aparatu. Można dzięki temu stosować te same filtry do obiektywów o różnej średnicy przedniej soczewki. Nie zapewnią one jednak odporności, jaką oferują filtry okrągłe, które wkręca się w obudowę obiektywu.

Fotografowanie sportów ekstremalnych to zajęcie, które w wielu przypadkach wymusza stosowania ochrony obiektywu. Jego soczewki to nie tylko najbardziej narażony element podczas kadrowania, lecz także jeden z droższych. Dlatego fotografowie chętnie stosują odporne filtry, które wytrzymają spotkanie z twardymi przedmiotami czy odpowiednio rozproszą wodę.

Rozwój fotografii cyfrowej i programów do edycji zdjęć i wideo sprawił, że stosowanie wielu rodzajów filtrów stało się niepotrzebne. Nadal nie da się jednak zastąpić na drodze cyfrowej filtra polaryzacyjnego czy szarego, ale gdyby to kiedyś nastąpiło, to pozostanie jeszcze aspekt ochronny wykorzystania filtrów. Im bardziej będą one zatem „pancerne”, tym lepiej.