O nowych funkcjach Sketchfab, czyli Youtube’a branży 3D

Projekt zadebiutował w sieci w 2012 roku. Od tego czasu startup zaczął się dynamicznie rozwijać, stając się rozpoznawalną platformą do publikacji modeli 3D w internecie. W Polsce Sketchfab coraz bardziej zyskuje na popularności.

Twórcy serwisu twierdzą iż „Sketchfab dla modeli 3D jest tym samym czym YouTube dla filmów, czy SoundCloud dla muzyki”. Opublikowany w serwisie model, podobnie jak to bywa z filmami umieszczonymi na serwerach YouTube czy Vimeo, można osadzić na stronie internetowej czy serwisie społecznościowym i wyświetlać w dowolnej przeglądarce.
Firma założona przez Albana Denoyela, Pierre-Antoinea Passeta oraz Cedrica Pinsona stanowi potężne portfolio modeli 3D, odnotowujące stały rozwój technologiczny oraz komercyjny.
Podczas gdy Sketchfab zgromadził w swoim repozytorium 100 000 projektów w przeciągu dwóch lat od powstania, jego konkurent – Thingiverse założony 4 lata wcześniej uzyskał taki sam wynik dopiero po dwa razy dłuższym czasie.

Twórcy postawili na maksymalny rozwój platformy pod względem interakcji integrując ją z portalami społecznościowymi oraz dodając do niej dodatkowe funkcje pozwalające na nawiązywanie relacji między jej użytkownikami w postaci: systemu komentarzy, forum, możliwości śledzenia użytkowników oraz wysyłania do nich prywatnych wiadomości. Dzięki temu artyści mogą promować swoje dzieła zwiększając zasięgi swoich prac, otrzymując jednoczesnie feedback na ich temat ze strony innych użytkowników.

Na początku ubiegłego roku twórcy serwisu udostępnili opcję oglądania modeli na goglach typu Cardboard. Od tego czasu stale rozwijają platformę pod kątem wirtualnej rzeczywistości starając się maksymalizować jej efektywność na tym polu. Z pewnością znacząca była dla nich aktualizacja dodająca wsparcie oprogramowania Tilt Brush które umożliwia malowanie, rzeźbienie czy rysowanie przy pomocy kontrolera ruchowego Steam VR.

Niedawno Sketchfab wydała również aplikację mobilną dla urządzeń z systemem Android oraz iOS. Dzięki niej można nie tylko przeglądać zawartość biblioteki ale również śledzić użytkowników, lajkować zawartość i tworzyć swoją własną kolekcje.

W ubiegłym tygodniu firma dodała kolejne narzędzie interaktywne jakim jest obsługa dźwięku. Od teraz doznania związane z oglądaniem modeli 3D są jeszcze większe niż przedtem, głównie za sprawą dźwięku pozycyjnego sprawiającego iż brzmienie po nałożeniu zestawu słuchawkowego również zyskuje trójwymiarowość.

Obecnie Sketchfab liczy ponad 1 milion zarejestrowanych użytkowników a jego popularność stale rośnie.