PiS wdraża swój nowy projekt ściągania abonamentu radiowo-telewizyjnego

Według danych opublikowanych przez ​KRRiT pod koniec 2016 roku, aż 2 mln gospodarstw domowych, w których zarejestrowano odbiorniki radiowe lub telewizyjne, nie płaciła opłat abonamentowych. Poprzedni rok przyniósł dla TVP straty w wysokości 160 milionów złotych.

Powinniśmy usprawnić ściąganie abonamentu w Polsce, ponieważ nasze społeczeństwo jest niestety najmniej pod tym względem wydajne czy efektywne w całej Europie – powiedział minister Piotr Gliński podczas wywiadu udzielonego w telewizji Polsat. Minister dodał również, iż rząd stale przygotowuje nowy projekt reformy systemu poboru opłat i abonamentu.

Pomysłem na egzekwowanie opłat jest nowa ustawa, która zmusi dostawców usług telewizyjnych do udostępniania informacji o swoich klientach. Według sondaży aż 69 procent Polaków sprzeciwia się nowemu pomysłowi ściągania opłat abonamentowych.

Minister Gliński podczas wywiadu udzielonego w Polsacie zapewnił, iż dane
pochodzące od operatorów zawierać będą jedynie podstawowe informacje: imię, nazwisko oraz numer PESEL.

Przypomnijmy, iż w marcu Cyfrowy Polsat oficjalnie
sprzeciwił się pomysłowi przekazania danych klientów spółki Poczcie Polskiej.

W swoim oficjalny oświadczeniu władze telewizji podały:

“Media publiczne powinny być więc finansowane wyłącznie z opłat abonamentowych uiszczanych przez wszystkich odbiorców radia i telewizji, tak aby realizowały one jedynie cele związane z misją publiczną.(…)Natomiast projekt przedstawiony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wspiera powszechności płacenia abonamentu, gdyż wprowadza rozwiązanie, które traktuje obywateli w sposób wybiórczy i ma dotyczyć tylko części społeczeństwa.”
Foto główne: Kancelaria Premiera / Domena Publiczna / Flickr